DOM W SKARPIE
DOM W SKARPIE
lokalizacja: Płock
inwestor: prywatny
pow. użytkowa: 403 m²
projekt: 2018-2019 r.
realizacja: od 2019 r.
Lokalizację domu stanowi dzika łąka położona na krawędzi skarpy z widokiem na Wisłę oraz panoramę obejmującą: most, Stare Miasto i zabudowę przemysłową Płocka, a także piękną równinę po drugiej stronie rzeki.
Teren inwestycji leży zaledwie kilkaset metrów od miejsca, gdzie wcześniej projektowaliśmy Dom na Skarpie Płockiej. Mimo podobnego położenia, kadry krajobrazu różniły się znacząco skłaniając do przekręcenia się względem rzeki. Najbardziej interesujące widoki otwierały się nieco skośnie względem linii Wisły. Uwagę przykuwały nie tylko obiekty na szczycie starówki, ale cały profil skarpy - piękne łachy piaszczyste oraz dzika zieleń na jej zboczach i podskarpiu. W przeciwieństwie do sąsiedniej realizacji, podnoszenie się względem skarpy nie tylko nie dostarczało bardziej oszałamiających widoków, ale wręcz przeciwnie – oddalało od tego, co wydawało się najpiękniejsze.
W związku z powyższym postanowiliśmy „przybliżyć” się do samego profilu skarpy, otwierając się i kadrując jej malowniczo niezagospodarowane podnóże. Poszukując w terenie optymalnego poziomu widoków doszliśmy do wniosku, że właściwym będzie obniżyć poziom podłogi w stosunku do poziomu terenu i tym samym wbudować budynek w profil skarpy. Decyzji tej sprzyjało otoczenie, gdyż duży, tradycyjny dom stojący na sąsiedniej działce zniechęcał do tworzenia nowej, konkurującej z nim formy wystającej ponad teren i tym samym wprowadzającej w otoczenie pewien chaos.
Niezwykłością miejsca było też aktualne zagospodarowanie działki, czyli dzika łąka lekko unosząca się w kierunku skarpy, ukrywająca skutecznie spektakularne widoki z jej końca. Postanowiliśmy podjąć próbę zachowania tego charakteru. We wznoszącej się łące wycięliśmy dojście i dojazd prowadzące na niewielkie, znajdujące się pod poziomem terenu patio, na którym zaplanowaliśmy wejście do domu. Zaciszne patio jest nieśmiałym wstępem do spektakularnych, oszałamiających wręcz widoków ukazujących się po przekroczeniu progów domu. W celu dobrego doświetlenia wnętrz i wprowadzenia zieleni w przestrzeń domu, w skarpie stworzono kolejne, kwadratowe patia.
Na dziko zagospodarowanym dachu, w miejscu z najbardziej niezwykłym widokiem, usytuowano jacuzzi oraz taras wypoczynkowy. Budynek, mający stać się jedynie częścią krajobrazu w całości pokryliśmy naturalnymi w swoim wyrazie panelami z zardzewiałej stali (corten). Całość kompozycji dopełniła ukryta brama i ogrodzenie posesji jedynie w postaci dzikich krzewów, stanowiących naturalną barierę dla intruzów.